Stare gry: Arkadia. Tekstowa gra sieciowa w klimatach fantasy
Niezwykle interesujący tytuł, który stabilnie działa od 1997 roku aż do dnia dzisiejszego i nic nie wskazuje na to, aby miała zmaleć jego popularność. Czym jest tekstowe RPG przeniesione do świata wirtualnego?
Czym jest Arkadia?
Świat pełen heroicznych czynów, moralnych dylematów, eksploracji, skarbów, bohaterów, złoczyńców i potworów. W Arkadię można grać za pomocą specjalnej konsoli, na której znajduje się jedynie tekst, a czynności wykonuje się poprzez wpisywanie specjalnych komend.
Gra składa się z dwóch domen:
– Stary Świat zbudowany na postawie Warhammera
– Ishtar inspirujący się uniwersum Wiedźmina
A najważniejszy w tym jest fakt, że obie domeny są ze sobą połączone i wspólnie tworzą Arkadię, dzięki czemu gracz może spokojnie pomiędzy nimi wędrować.
Niezwykle rozbudowana mechanika Arkadii
Gracz może sterować swoją postacią, rozmawiać z innymi graczami oraz NPCami, walczyć z potworami, eksplorować świat fantasy i podejmować niezliczone czynności. I chociaż to wszystko pozbawione jest grafiki, a całość opiera się na tekście w języku polskim, to rozgrywka potrafi wciągnąć na długie godziny doskonałej zabawy.
W świecie oferowanym przez Arkadię nie brakuje epickich bitew, banków, karczm, gildii, wypraw, rzemiosła, polityki i gospodarki. Całość w pełni skupia się na odgrywaniu stworzonej przez siebie postaci i trzymaniu się jej historii oraz celów.
Popularność Arkadii
W Arkadię grają głównie Polacy, a jest to spowodowane koniecznością znajomości języka polskiego. Wszystkie opisy wydarzeń oraz komendy potrzebne do kierowania losami swojego bohatera są w języku polskim. Z tego względu w Arkadii dzienna ilość jednocześnie zalogowanych graczy oscyluje w granicy 100 osób.
Chociaż liczba ta nie wygląda na wielkie osiągnięcie, to jest wprost przeciwnie. Warto mieć na uwadze, że Arkadia jest wyjątkowo specyficzną grą, która przeznaczona jest dla fanów prawdziwej fantastyki, w której gracze mogą tworzyć i wiernie odgrywać swoją postać. Najważniejszy jest tutaj klimat znany z wielogodzinnych sesji papierowego RPG.
Czy warto zagrać w Arkadię?
Gra z pewnością oferuje rozbudowane mechaniki, niepowtarzalny klimat i zachwyca swoim światem. Nie mniej jest to wymagający tytuł, a przyzwyczajenie się do rozgrywki wymaga czasu i cierpliwości. Przynajmniej do chwili, gdy nie wsiąknie się w Arkadię i nie nauczy się poruszania postacią bez konieczności ciągłego zerkania do listy komend.
Dobrym pomysłem jest, aby rozpoczynając przygodę w Arkadii rysować mapę składającą się z kwadratów i oznaczać co można znaleźć w danym miejscu, a także pilnować aktualnego położenia postaci. Pomoże to w odnajdywaniu wymaganych lokacji i uchroni przed zaginięciem w bogatym świecie. Dzięki temu rozgrywka będzie dużo przyjemniejsza i łatwiej będzie postawić pierwsze kroki w Arkadii.